جستجو
عناوین این صفحه
  • شماره 470
  • 8 صفحه
  • ۱۳۹۸ شنبه ۱۸ آبان
  • اِسَّبِت ١١ ربيع الاول ١٤٤١
  • Saturday 9 Nov 2019
کد خبر: ۱۸۵۵

یادداشت

  • تعامل محیط کسب و کار و نظام تأمین اجتماعی

بدیهی است یکی از مهم ترین مؤلفه های مؤثر بر اقتصاد کشورها، بهبود محیط کسب و کار می باشد. محیط کسب و کار که در یک تعریف کلی ، مشتمل بر مجموعه عواملی است که به طور مشترک بر اداره و عملکرد بنگاه ها تأثیرگذار بوده ولی خارج از کنترل مدیران بنگاه ها قرار دارد. بهبود محیط کسب و کار برای بنگاه های کوچک و متوسط (SME ها) اهمیت زیادی دارد ؛ بهبود شرایط مناسب کسب و کار، انتظار رشد تولید و اشتغال فراوان و چشمگیر برای بنگاه های کوچک و متوسط (SME ها) را در پی دارد. و در مقابل عدم مناسب بودن این شرایط مانع رشد و توسعه کشور که وابستگی زیادی به عملکرد این بنگاه ها دارد، خواهد شد.

در چرخه کسب و کار، نیروی انسانی و به طور خاص کارگران بیشترین تأثیر را از محیط کسب و کار دریافت می نمایند و مجموعه عوامل زیادی بر عملکرد آنان مؤثر است که شاید تأمین اجتماعی از مهم تریم این مؤلفه ها باشد که به طور مشخص متوجه بیمه های اجتماعی هر کشوری می باشد. قرار گرفتن افراد تحت چتر حمایت بیمه ای به افزایش امنیت اجتماعی در کشور کمک می کند و آرامش روانی در پی دارد.

در دنیای امروز تأمین اجتماعی و زمینه های مربوط به آن بخشی از زندگی و فرهنگ انسان تلقی می شود و گسترش نظریه های انسان دوستی با تأکید بر مسئولیت همگان نسبت به یکدیگر در پیدایش نگرش های جدید در این خصوص موثر بوده است.  

نظام تأمین اجتماعی با عملکرد موثر، عنصر اصلی نظام اجتماعی مدرن است و نظام تأمین اجتماعی باید اطمینان فراگیر مردم را جلب کند تا انگیزه و رغبت به تلاش و کوشش توأم با امنیت منابع انسانی در کشور ارتقاء یابد.        نقش و اهمیت تأمین اجتماعی در توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جوامع روز به روز افزایش می یابد و این اعتقاد به وجود می آید که توسعه و گسترش کمی و کیفی تأمین اجتماعی در برآورده ساختن نیازهای انسانی و ثبات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشورها نقش اساسی دارد

اگر نظام های تأمین اجتماعی به خوبی به وظایف خود عمل کنند، می توان انتظار داشت که اعتماد عمومی، همبستگی اجتماعی و وحدت ملی ارتقاء یابد. این موضوع در نظام جمهوری اسلامی که متکی به حمایت آحاد جامعه و پشتیبانی اعتقادی و دینی اقشار مختلف است، اهمیت مضاعف دارد.هر کشوری که در ارایه خدمات تأمین‌اجتماعی موفق‌تر عمل کند، می‌تواند در عرصه‌های مختلف نیز توسعه یافته و ادعای موفقیت کند زیرا تأمین‌اجتماعی امید و آسایش مردم برای آینده را تضمین می‌کند. تأمین اجتماعی پیش نیاز توسعه در کشور محسوب می شود، به مثابه ابزار توزیع مجدد درآمدها، مظهر استقرار و تأمین امنیت و عدالت اجتماعی و موجب آرامش خاطر و عزت نفس در افراد می باشد که با کارکردهای خود، می تواند نقش به سزایی در حمایت از مردم در برابر مخاطرات ناشی از بحران های اقتصادی و اجتماعی ایفا نموده و توسعه پایدار را رقم بزند.

در نظام جمهوری اسلامی خدمات گسترده ای توسط نهادهای خدمت رسان از جمله سازمان تأمین اجتماعی به مردم ارائه می شود. در کشور ما ،سازمان تأمین اجتماعی به عنوان یکی از مهم ترین متولیان بیمه های اجتماعی مستقیم و غیرمستقیم بر فضای کسب و کار تأثیر می گذارد و از آن تأثیر می پذیرد. سازمان تأمین اجتماعی یکی از نهادهایی است که بیشترین مراودات را با اقشار مختلف مردم دارد و یکی از حوزه های گسترده خدمت رسانی به مردم محسوب می شود و در ارتقاء رضایتمندی مردم نقش بسیار با اهمیتی بر عهده دارد. بخشی از خدمات سازمان تأمین‌اجتماعی جنبه حمایتی دارد و بخش دیگر از این حمایت‌ها با تلاش خود مردم برای برخورداری از آسایش و آرامش در آینده انجام می‌شود.

 این سازمان با مزایا و حمایت های جاری و آتی خود از کارگران در مقابل مخاطرات کاری و سلامتی کارگران و خانواده های آنان می تواند موجب ایجاد امنیت روانی و اقتصادی در جامعه کارگری گردد که خود موجب افزایش بهره وری و کارآیی در کسب و کارها می گردد. هر فرد پس از آغاز بیمه پردازی می تواند از سازمان تأمین اجتماعی خدمات بیمه ای و درمانی خود را در چهارچوب قوانین این سازمان مطالبه کند و تعهدات سازمان تأمین اجتماعی در برابر هر بیمه شده مشروط به تداوم اشتغال وی در کارگاه مشمول قانون است ، اگر برای بیمه شده ای که تحت پوشش قرار گرفته برای مدتی از سوی کارفرما لیست و حق بیمه پرداخت نشود ، سازمان تأمین اجتماعی با انجام بازرسی از کارگاه و در صورت اشتغال به کار اینگونه افراد، تعهدات خود را به بیمه شده ارائه می کند و حق بیمه یاد شده را از کارفرما مطالبه می کند.

سازمان تأمین اجتماعی به عنوان زیرساخت و ابزار توسعه هم به حساب می آید چرا که نیروهای مولد کار تحت پوشش این سازمان قرار دارند. سازمان تأمین اجتماعی به عنوان اولین خریدار و دومین تولید کننده درمان در کشور است که به سبب یکپارچگی تعهدات سازمان در حوزه های بیمه و درمانی ، جذابیت خاصی برای مخاطبین دارد. هدف سازمان بین النسلی تأمین اجتماعی گسترش و تعمیم بیمه های تأمین اجتماعی برای کارگران است که با تأمین امنیت و آرامش خاطر نیروهای مولد کار در کشور، امید و اعتماد به آینده و بهره وری را برای آنان به ارمغان می آورد که این امر در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی نقش سازنده و اثربخشی دارد. سازمان تأمین اجتماعی با ایفای نقش تأثیرگذار خود توانسته است ۲ هدیه آرامش و امنیت اجتماعی را برای مردم و بیمه شدگان خود به ارمغان بیاورد. خدمات سازمان تأمین اجتماعی و فعالیت اثربخش آن منجر به ارتقاء امنیت اجتماعی و آسودگی خاطر نیروهای مولد کشور می شود و اگر خدای نخواسته اخلالی در فعالیت این سازمان بوجود آید،  ممکن است تضعیف امنیت اجتماعی را به دنبال داشته باشد. چنان که در شهرهایی که پوشش بیمه‌ای تامین اجتماعی بیشتر است، آسیب‌های اجتماعی کمتری نیز مشاهده می گردد. با توجه به اینکه درآمد های سازمان تأمین اجتماعی منتشأ از فضای کسب و کار می باشد؛ رونق فضای کسب و کار سبب افزایش درآمدهای آن می گردد. و این سازمان برای حفظ ارزش ذخایر خود، ناچار از سرمایه گذاری و به کارگیری ذخایر خود در فضای کسب و کار است ؛چرا که با تزریق منابع مالی و افزایش سرمایه گذاری ها به بهبود فضای کسب و کار کمک می کند. تغییر نگرش بنگاه دارى به سرمایه دارى در این سازمان با هدف افزایش توان اقتصادى و صیانت هرچه بیشتر از صندوق بین النسلى تامین اجتماعى می گردد چرا که این تغییر رویکرد، ضمن شفافیت، ارزش افزوده بیشترى را برای افزایش تامین منابع پایدار، ایجاد خواهد کرد. سرانجام می توان گفت؛ تأمین اجتماعی به مثابه ابزار توزیع مجدد درآمدها، مظهر استقرار و تضمین امنیت و عدالت اجتماعی و موجب آرامش خاطر و عزت نفس در افراد است که با کارکردهای خود می تواند نقش به سزایی در حمایت از مردم در برابر مخاطرات ناشی از بحرانهای اقتصادی و اجتماعی ایفا نموده و  توسعه پایدار را رقم بزند

منیر رستملو

دانشجوی کارشناسی ارشد کارآفرینی دانشگاه تهران

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
منشور اخلاقی
عنوان صفحه‌ها